• Dzieje się na świetlicy szkolnej.

          • Podczas zajęć świetlicowych dzieci miały okazję poznać zwiastuny wiosny poprzez aktywne czytanie, wcielając się w rolę zajączków, obserwując dekoracje i gazetki w sali oraz wykonując własne prace plastyczne. Dzięki temu na nasze tablice przyleciały ptaki-dziwaki, drzewko puściło pąki i pierwsze listki, wyrosły pierwsze kwiaty. Omawiając zmiany w przyrodzie, nauczyciele wraz z dziećmi przypomnieli sobie o obowiązku ochrony środowiska i przeprowadzili quest "Segregujmy śmieci".

            8 marca był dniem pełnym inspiracji i skupienia, ponieważ każdy robił laurkę dla wyjątkowej i najdroższej kobiety - mamy, babci, siostry...

            Wychowawcy świetlicy zwrócili uwagę uczniów na życie i osiągnięcia Fryderyka Chopina i Mikołaja Kopernika. Uczniowie chętnie słuchali prezentacji, oglądali filmy edukacyjne, a testy, quizy i krzyżówki pomogły utrwalić im wiedzę. 

             W związku ze zbliżającymi się świętami wielkanocnymi dzieci robiły kurczaczki i koguty na różne sposoby oraz wsparły wolontariat szkolny - pomogły zrobić zajączki z pisankami, które wolontariat przekazał mieszkańcom do Przestrzeni Seniora, sprawiając dużo radości Seniorom i Seniorkom. 

            Każdy wie, że przysłowie "W marcu jak w garncu" - o pogodzie. Nie mniej jednak pasuje do określenia życia w świetlicy, bo tam jest zawsze inaczej, aktywnie, interesująco i pomysłowo. Zajęcia edukacyjne wraz z zabawami własnymi tworzą niepowtarzalny klimat szczęśliwego spędzania czasu w świetlicy szkolnej.

            Iryna Krasowska

             

             

             

          • Niecodzienny gość w naszej szkole - spotkanie z jeżem

          • Uczniowie klas młodszych mieli możliwość zobaczyć oraz dotknąć jeża. Dzieciaki poznały jego zwyczaje, dowiedziały się co lubi jeść, co mu szkodzi i jak o należy o niego dbać. Wszyscy byli bardzo zadowoleni, z krótkiego, ale jakże ciekawego spotkania.

          • Profilaktyka w naszej szkole

          • W dniach 21-22.03.2024 r. odbyły się zajęcia profilaktyczne. Osobami prowadzącymi były: Agnieszka Łęczycka-Niewiadomska – psycholog, edukator profilaktyki uzależnień, promotor zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży oraz Katarzyna Świątek – pedagog, socjoterapeuta, trener treningu umiejętności społecznych, edukator profilaktyki uzależnień.  

            Autorskie warsztaty skupiły się wokół zagadnień związanych z promocją zdrowego stylu życia, umiejętnością dokonywania świadomowych wyborów (szczególnie w kontekście używania urządzeń elektronicznych), rozwijaniem postawy asertywności, kształtowaniem umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach życiowych, wzmacnianiem poczucia własnej wartości, poszukiwaniem pasji oraz nauką uważności.

            W klasach II i III przeprowadzono zajęcia pt. „Poznaję siebie – dbam o siebie i innych (bezpieczne korzystanie z elektroniki). Uczniowie klas młodszych poznali korzyści oraz zagrożenia płynące z nadmiernego używania telefonu. Każda klasa opracowała zasady bezpiecznego korzystania z ekranu.

            W klasach V i VI przeprowadzono zajęcia pt.  „Wiem co potrafię, wiem co mogę”. Uczniowie mieli okazję poznać się nawzajem. Każdy uczeń miał możliwość zastanowienia się jaki jest, co potrafi, jakie są jego umiejętności. Uczestnicy sami stwierdzili, że wiedza o sobie daje możliwość podejmowania właściwych decyzji związanych m.in.  z racjonalnym korzystaniem z ekranu.

            W klasach VII oraz klasie VIII przeprowadzono warsztaty pt. „Smart życie – znam swoje prawa – wybieram mądrze”. Uczestnicy wzięli udział w ćwiczeniu dotyczącym uważności. Przekonali się, że bycie uważnym bywa trudne. Ponadto chętnie podjęli się dyskusji na temat swoich praw. Odkrywcze dla młodych ludzi było prawo do zmiany zdania.  Najczęściej zgłaszaną potrzebą najstarszych uczniów było prawo do odpoczynku, prawo do bycia sobą oraz prawo do wyrażania emocji.

             

          • 1a na spotkaniu z pisarką Joanną Papuzińską

          • 21 marca 2024r klasa 1a była w Resursie na spotkaniu z pisarką Joanną Papuzińską. Dzieci z zainteresowaniem obejrzały film animowany pt.,,Asiunia" Pisarka zwróciła uwagę, że  pod tym samym tytułem napisała książkę, która dotyczy faktów z jej życia. Pisarka zaprezentowała swoje nowe książki. Następnie dzieci zadawały pytania pisarce. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Szkolna biblioteka została obdarowana kilkoma książkami Joanny Papuzińskiej.

            Ewa Chojecka

          • W Szkole Podstawowej  Nr 6     im. Elizy Orzeszkowej   w Żyrardowie króluje matematyka.

          •  

            W dniu 18.03.2024r  Szkoła Podstawowa NR 6 im. Elizy Orzeszkowej w Żyrardowie wzięła udział w Ogólnopolskim  Dniu  Matematyki Dzień Matematyki 2024 organizowanym przez Stowarzyszenie Doskonalenia  i Rozwoju 4improve.

            Celem tego dnia jest pokazanie, że:

            - matematyka może być interesująca i prosta,

            - matematyka jest Królową Nauk i jest przydatna również podczas lekcji z innych przedmiotów,

            - bez matematyki nie da się żyć i dlatego trzeba się jej uczyć.

            Dzień Matematyki został stworzony po to, aby dać uczniom trochę odmiany w nauce matematyki. Udział w grach i zabawach matematycznych ma na celu pokazać inną stronę tej nauki. Matematyka może być przyjemna i dawać radość.

            Tak też się stało. Klasy  IV-VIII walczyły  o tytuł mistrza w szkole. Zabawa była radosna, intensywna, koleżeńska. Każda drużyna była zwycięska. Zadania były ciekawe ułatwiające  poruszanie się po rzeczywistości w sposób świadomy. Uczniom bardzo podobał się sposób dobranych zadań, oraz to że mogli pobawić się matematyką.

             

            Opiekunowie : Jolanta Adamczyk, Iwona Łowicka, Iwona Tworzewska

             

          • Pierwszy dzień wiosny w naszej szkole

          • Na pierwszy dzień wiosny w naszej szkole Samorząd Szkolny zorganizował niecodzienną akcję. Wszystkie dzieci przyszły do szkoły bez plecaka,  a swoje rzeczy miały włożyć do czegokolwiek innego, co podpowiedziała im wyobraźnia.
            Były pokrowce na gitarę, półki plastikowe z szufladami, pudełka, koszyki na zakupy, poszewki na poduszki i wiele innych. Każde z tych rozwiązań było dowodem na kreatywność i innowacyjność naszych uczniów.
            To wydarzenie przyniosło wiele radości dzieciom. Widać było to na ich twarzach, kiedy dumnie prezentowali swoje pomysły. Było to dla nich super doświadczenie, które na pewno zapadnie im w pamięć.
            Fajnie jest od czasu do czasu zorganizować coś innego w szkole, co pozwala dzieciom wyjść poza schemat. Takie działania dają młodym ludziom możliwość wyrażenia siebie, rozwijania kreatywności i uczenia się, jak radzić sobie z nowymi sytuacjami.
            Ponadto, pokazuje to dzieciom, że szkoła to nie tylko miejsce nauki, ale także miejsce, gdzie mogą się bawić, eksperymentować i odkrywać nowe rzeczy. To wszystko przyczynia się do ich rozwoju jako młodych, kreatywnych i otwartych na nowe doświadczenia ludzi.
            Katarzyna Jaroszewska

          • Światowy Dzień Zespołu Downa

          • 21 marca, w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Zespołu Downa. Uczniowie i pracownicy solidaryzowali się z osobami dotkniętymi tym zespołem, zakładając kolorowe, różne skarpety.
            Samorząd szkolny przeprowadził akcję informacyjną w każdej klasie na temat Zespołu Downa. Omówiono, czym jest ten zespół, jak wyglądają osoby go posiadające, a także pokazano układy chromosomów i dodatkowy chromosom w 21 parze. Warto podkreślić, że osoby z Zespołem Downa są pełnoprawnymi członkami społeczności, zdolnymi do nauki, pracy i prowadzenia samodzielnego życia. Choć mogą mieć pewne trudności    w nauce i rozwoju, to jednak z odpowiednim wsparciem i zrozumieniem ze strony społeczeństwa, są w stanie osiągnąć wiele.
            Tego dnia, uczniowie mieli okazję nauczyć się empatii i tolerancji wobec osób z różnicami. Pokazaliśmy, że szkoła to miejsce, gdzie każdy jest akceptowany i doceniany za to, kim jest.
            Świętowanie Światowego Dnia Zespołu Downa w naszej szkole to ważna lekcja dla naszych uczniów, pokazująca, że różnorodność jest czymś, co powinniśmy szanować i doceniać. To również okazja do zwiększenia świadomości na temat Zespołu Downa i pokazania, że osoby z tym zespołem są ważnymi i wartościowymi członkami naszej społeczności.
            Katarzyna Jaroszewska

          • Klasa 2b na wycieczce do Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie na Światowy Dzień Wody

          • W pierwszy dzień wiosny klasa 2b udała się na wycieczkę do Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie na Światowy Dzień Wody.
            W Muzeum powitał nas pan Prezydent Lucjan Chrzanowski oraz Prezes PGK pan Michał Klonowski. Panowie opowiedzieli nam jak ważna jest woda w życiu człowieka oraz życzyli udanej zabawy.
            Dzieci uczestniczyły w eksperymentach związanych z wodą, przyklejały tatuaże, malowały buzie oraz jadły watę cukrową i popcorn. Dużą atrakcją była fotobudka.
            Wycieczka była bardzo udana, do zobaczenia w przyszłym roku.
            Renata Pindor i Aneta Wasilewska

          • Pierwszy dzień wiosny w klasie IIIa

          • Dziś, na pierwszy dzień wiosny, w klasie IIIa zorganizowaliśmy wyjątkowe wydarzenie - pieczenie gofrów. Uczniowie podzieleni byli na trzy grupy, każda z nich miała swoje stanowisko pracy.
            Pierwsza grupa zajmowała się pieczeniem gofrów, druga dekorowała je za pomocą różnych dodatków, takich jak dżem, krem czekoladowy i bita śmietana. Trzecia grupa odpowiedzialna była za przygotowanie owoców.
            Reszta sali została zaaranżowana na kawiarenkę, gdzie dzieci mogły wspólnie zjeść przygotowane przez siebie gofry.
            To wydarzenie miało duży wpływ na relacje między uczniami. Wspólne przygotowywanie posiłku i dzielenie się nim z innymi pomogło im zrozumieć wartość pracy zespołowej i wzajemnej pomocy.
            Podczas tego wydarzenia przekazałam również wiele treści edukacyjnych. Uczniowie nauczyli się, jak bezpiecznie obsługiwać sprzęt kuchenny, jak prawidłowo dekorować jedzenie oraz jak ważne jest zdrowe odżywianie, co pokazało im trzecie stanowisko z owocami.
            Wszystko to przyczyniło się do zwiększenia poczucia wspólnoty w klasie i nauczenia ważnych umiejętności życiowych.

            Katarzyna Jaroszewska

          • Klasa IIIa w Bibliotece Fabrycznej na lekcji bibliotecznej

          • Klasa IIIa wybrała się do Biblioteki Fabrycznej na lekcję biblioteczną. Podczas tej godziny, bibliotekarze przedstawili opowieść pt. “Trzy bajki” w postaci teatrzyku Kamishibai.
            Teatrzyk Kamishibai, który pochodzi z Japonii, to technika opowiadania i prezentacji książki obrazkowej, nazywana również teatrem obrazkowym lub teatrem ilustracji. Kamishibai to lekka drewniana scena z opowieścią na papierze w środku.
            W Kamishibai, zbiór obrazków (umożliwiających przedstawienie całej opowieści), ułożonych jeden po drugim, umieszczany jest w butai - drewnianej skrzynce1. Na odwrocie każdej ilustracji znajduje się fragment tekstu czytanego głośno przez narratora siedzącego przy teatrzyku2. Dzieci natomiast oglądają piękne ilustracje zmieniające się jak slajdy.
            W ten sposób, opowieść zdecydowanie wyodrębnia się z otaczającej rzeczywistości, a zebrani wokół widzowie wspólnie ją przeżywają. Kamishibai to narzędzie kreatywnego działania, aktywizująca metoda pracy z uczniem.
            Podczas lekcji bibliotecznej, uczniowie klasy IIIa mieli okazję doświadczyć tej unikalnej formy opowiadania historii, co z pewnością było dla nich niezapomnianym doświadczeniem.

            Katarzyna Jaroszewska

          • Międzypowiatowe zawody w tenisa stołowego

          • Dnia 19.03.2024 w Budkach Piastowskich odbyły się międzypowiatowe zawody w tenisa stołowego. Naszą szkołę reprezentowali: Oliwier Odolczyk, Wojtek Kolasa i Cezary Niewiadomski. Chłopcy wywalczyli trzecie miejsce co jest wielkim osiągnięciem ponieważ poziom był bardzo wysoki.

            Marta Gałązka

          • Powiatowy Konkurs organizowany przez Starostwo w Żyrardowie poświęcony Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu

          • Po raz drugi odbył się  Powiatowy Konkurs organizowany przez Starostwo w Żyrardowie poświęcony Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu. Postać Prymasa Tysiąclecia jest wyjątkowa. Pierwszy etap odbył się w szkole, do drugiego etapu zakwalifikował się Patryk Sobiecki uczeń kl.8 a. Patryk systematycznie zapoznawał się z historią życia Kardynała Wyszyńskiego. 19 marca odbył się drugi etap konkursu,  na którym  Patryk zdobył  bardzo wysokie II miejsce w powiecie. Brawo Patryk. Oby więcej takich sukcesów osiągali nasi uczniowie. 

            Anna Zawistowska

          • Uczniowie z klasy 5b odwiedzili Pensjonariuszy Domu Seniora Przestrzeń Seniora w Żyrardowie

          • W poniedziałek 18 marca  uczniowie z klasy 5b odwiedzili Pensjonariuszy Domu Seniora Przestrzeń Seniora w Żyrardowie. Jak zwykle zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci. Uczniowie wspólnie z Pensjonariuszami wykonali palmy wielkanocne. Było dużo wątpliwości czy uda się wykonać  zaplanowane zadanie, obawy okazały się jednak całkiem zbędne ponieważ efekt wspólnej pracy był wielce zadawalający. Na koniec zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia i mamy nadzieję, że uda nam się spotkać jeszcze w tym roku szkolnym. 

            Anna Zawistowska

          • Spotkanie z szachami w świetlicy szkolnej

          • 18 marca w świetlicy szkolnej odbyło się spotkanie z szachami. Dzieciaki mogły poznać zasady gry i spróbować swoich sił  w pojedynku na szachownicy. Inicjatywa spotkała się z pozytywną reakcją, a uczniowie już nie mogą się doczekać na kolejną możliwość pogrania w szachy.

            Maciej Bronowski

          • Uroczystość wręczenia nagród laureatom Konkursu Plastyczno-Historycznego "Żołnierze Wyklęci"

          • 15 marca w Muzeum Mazowsza Zachodniego odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom Konkursu Plastyczno-Historycznego "Żołnierze Wyklęci" . Konkurs zorganizowano pod patronatem Starosty Powiatu Żyrardowskiego - Krzysztofa Dziwisza. Spośród 231 prac z 17 placówek wyłoniono zwycięzców. Z naszej szkoły nagrodę Dyrektora Muzeum otrzymała Julia Gruszecka z klasy 6a, a wyróżnienie zdobyły:  Helena Szostek z klasy 7a i Magdalena Lechniak z klasy 6a. Laureatkom gratulujemy                        i życzymy dalszych sukcesów artystycznych.

            Dorota Misiak

          • Odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej Januszowi Majstrzykowi, wicemistrzowi Polski, cenionemu pięściarzowi wybitnemu trenerowi.

          • W piątek 15 marca, w naszej szkole została odsłonięta pamiątkowa tablica poświęcona Januszowi Majstrzykowi, wicemistrzowi Polski, cenionemu pięściarzowi wybitnemu trenerowi. To wyjątkowe upamiętnienie jest owocem inicjatywy kolegów oraz wychowanków tego znakomitego mentora. W uroczystości  wziął  udział prezydent miasta Żyrardowa Lucjan Krzysztof Chrzanowski, wiceprezydent Adam Lemiesz, rodzina pana Majstrzyka oraz nasi uczniowie. Córki żyrardowskiego pięściarza  podkreślały, jak ogromne znaczenie dla ich ojca miał sport – był dla niego nie tylko pasją, ale również sensem życia. Obecni goście nie kryli wzruszenia i wdzięczności.  Fundatorem tablicy jest Zdzisław Leśniewicz, wychowanek Janusza Majstrzyka.

          • Powiatowe zawody w piłkę siatkową dziewcząt w kategorii młodzież

          • Dnia 01.03.24 w Zespole Szkół "Elektryk" odbyły się powiatowe zawody w piłkę siatkową dziewcząt w kategorii młodzież. Reprezentacja naszej szkoły w składzie: Julia Barej, Amina Korol, Maja Molęda, Ola Jaśniak, Oliwia Jakubiak, Zuzia Durma, Weronika Paradowska  zajęła drugie miejsce w powiecie. 

            Marta Gałązka

          • Powiatowe zawody w tenisa stołowego dzieci

          • Dnia 12.03.24 w Wiskitkach odbyły się powiatowe zawody w tenisa stołowego dzieci. Reprezentantami naszej szkoły byli: Oliwier Odolczyk, Wojtek Kolasa  i Cezary Niewiadomski. Chłopcy okazali się bezkonkurencyjni po wygraniu wszystkich meczy zajęli zaszczytne pierwsze miejsce i zyskali awans do zawodów międzypowiatowych, które zostaną rozegrane już w najbliższy wtorek.

            Marta Gałązka

          • Dyktando chowane w klasie 3a

          • Tym razem w klasie IIIa przeprowadzono dyktando chowane. Zadanie polegało na rozmieszczeniu w sali 15 wyrazów z literami “h” i “ch”. Dzieci miały za zadanie odnaleźć te wyrazy i zapisać je na kartce, która musiała pozostać na ich ławkach - nie mogły się z nią przemieszczać.
            To innowacyjne podejście do nauki pisowni pokazuje, że każdy sposób na zapamiętanie i utrwalenie jest dobry. Gdy nauka odbywa się podczas ruchu, mamy większe szanse na powodzenie tego sposobu nauki. Aktywność fizyczna nie tylko pomaga w koncentracji, ale także sprawia, że proces nauki staje się bardziej angażujący i zabawny dla uczniów. To doskonały przykład, jak można połączyć naukę i zabawę, co jest kluczowe dla efektywnego procesu edukacyjnego.

            Katarzyna Jaroszewska

          • NAGRODA SPECJALNA DLA JULKI

          • Z radością informujemy, że nasza uczennica z klasy 5a, Julia Tandecka, została laureatką konkursu plastycznego „Kartka Wielkanocna z Żyrardowa”. Na konkurs wpłynęło ponad 180 prac. Julka zdobyła nagrodę specjalną Prezydenta Miasta.

            Serdecznie gratulujemy!

        • Nagłówek

        • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

          Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.