• Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

          • Tradycją w naszej szkole jest spotkanie poświęcone rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W tym roku dla klas młodszych program artystyczny przygotowała klasa 1b po kierunkiem p. Marzeny Olejnik i p. Klaudii Matusiak, a dla klas starszych klasa 4a pod kierunkiem p. Doroty Bartoszek. Uczniowie przypomnieli, że Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną ustawą zasadniczą. Nasi aktorzy zwrócili  nam uwagę na wartości pięknych  słów: dom, ojczyzna, dobroć i mądrość.

            Dziękuję  za zaangażowanie i włożony wkład pracy.

            Elżbieta Rogulska

          • Wycieczka nad Morze Bałtyckie

          • Grupa  uczniów z klas siódmych odwiedziła  nasze wybrzeże. Pierwszego dnia byliśmy na Westerplatte, miejscu kultywowania tradycji, patriotyzmu. Niezwykle istotne było pokazanie i przypomnienie  młodemu pokoleniu wysiłku poniesionego przez Westerplatczyków. Spacer rozpoczęliśmy wzdłuż przystani dla statków  „Białej Floty” przy Nabrzeżu Obrońców Westerplatte, a kończyliśmy na kopcu u stóp Pomnika Obrońców Wybrzeża. Młodzieżz dużym zainteresowaniem słuchała opowieści  o pancerniku Schleswig - Holstein.
            Z wybrzeża udaliśmy się na Starówkę do Gdańska. Spacerowaliśmy wąskimi uliczkami, podziwiając Fontannę Neptuna, Złotą Bramę, Dwór Artusa i wiele innych ciekawych zakątków. Następnie przejechaliśmy do Jastrzębiej Góry, do ośrodka wypoczynkowego Vis, w którym mieliśmy zakwaterowanie. Po rozpakowaniu i zjedzeniu smacznej obiadokolacji  poszliśmy na spacer nad morze. Mimo, że pogoda nam nie sprzyjała, świetnie się bawiliśmy. Zmęczeni, ale zadowoleni  wróciliśmy do ośrodka, gdzie mogliśmy odpocząć i podzielić się wrażeniami z pierwszego dnia wycieczki. Drugiego dnia pojechaliśmy do Parku  Rekreacyjno -Edukacyjnego  Sea Park w Sarbsku koło Łeby. Podziwialiśmy tam pokaz fok i  uchatek kalifornijskich. Dużym zainteresowaniem cieszyło się Oceanarium Prehistoryczne 3D, a jeszcze większym 5D. Nie zabrakło również dobrej zabawy. Następnie udaliśmy się do ośrodka, na krótki odpoczynek i obiadokolację. Miłym zaskoczeniem dla nas  było zorganizowanie przez właścicieli ośrodka  ogniska z pysznymi kiełbaskami. Po biesiadowaniu, poszliśmy  pożegnać się z morzem. Trzeciego dnia po spakowaniu, zjedzeniu pysznego śniadania udaliśmy się do ceglanego zamku w  Malborku, który jest położony na prawym brzegu Nogatu. Mogliśmy podziwiać monumentalne komnaty mistrzów krzyżackich, wysokiej rangi urzędników państwowych, kościół, sale audiencyjne, kuchnię i wiele ciekawych miejsc. Kulminacyjnym puntem była wystawa rzeczy wykonanych
            z bursztynu. Podczas krótkiej, bo tylko 3-dniowej wycieczki, odwiedziliśmy piękne miejsca, poznaliśmy historię naszego państwa oraz super  się bawiliśmy.

            Opiekę nad uczniami sprawowały p. Misiak, p. Rogulska i p. Tomaszewska

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

          • Światowy Dzień Kostki Rubika

          • W związku z obchodami Światowego Dnia Kostki Rubika, który przypada na 17 kwietnia, samorząd uczniowski naszej szkoły zorganizował konkurs układania kostki Rubika.
            Konkurs odbył się w naszej szkole, a uczestnicy mieli okazję pokazać swoje umiejętności i szybkość układania tej znanej na całym świecie łamigłówki. Atmosfera była napięta, ale pełna zdrowej rywalizacji.
            Samorząd uczniowski przewidział nagrody dla trzech pierwszych miejsc.  To dodatkowo zmotywowało uczestników do dawania z siebie wszystkiego. Każdy z uczestników starał się pokazać swoje najlepsze umiejętności,  a tempo układania kostki osiągało rekordowe poziomy.
            Warto zaznaczyć, że najszybszy zawodnik ułożył kostkę Rubika w czasie poniżej jednej minuty! Zwycięzcami zostali, Michał Kowalczyk z klasy 7a  i Antek Serwa z 3b.To osiągnięcie zdecydowanie podkreśla wysoki poziom umiejętności uczestników naszego konkursu. Gratulacje dla zwycięzców !
            Podsumowując, konkurs układania kostki Rubika był nie tylko doskonałą okazją do obchodzenia Światowego Dnia Kostki Rubika, ale także świetnym sposobem na integrację uczniów i promowanie zdrowej rywalizacji. Czekamy na kolejne edycje!
            Katarzyna Jaroszewska

          • "Kapelusz Pani Wrony"

          • Uczniowie klasy Ib podczas omawiania lektury "Kapelusz Pani Wrony" autorstwa Danuty Pawlak zaprojektowali i stworzyli kwieciste, kolorowe kapelusze. 

            Marzena Olejnik

          • Konkurs wiedzy o Polsce "Moja Ojczyzna" dla klas I-III

          • W dniu 23 kwietnia wychowawcy świetlicy szkolnej organizowali konkurs wiedzy o Polsce "Moja Ojczyzna" dla klas I-III. Pytania dotyczyły ogólnej wiedzy o Polsce i słynnych Polakach, znajomości legend o stolicach Polski oraz sprawdziły umiejętności pracy z mapą. Z każdej klasy (a i b) zgłosiło się po trzy osoby, które oprócz testów konkursowych wykonały prace plastyczne:
            - klasy pierwsze o Krakowie,
            - klasy drugie o Gnieźnie,
            - klasy trzecie o Warszawie. 

            Były przewidziane nagrody dla pierwszych miejsc z każdego poziomu  i dyplomy za udział dla wszystkich uczestników.                   

            Nasi laureaci to:

            Eryk Woźniak z klasy 1b,

            Nikodem Markiewicz z klasy 2b,
            Aleksandra Kozłowska z klasy 3a.

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
            Serdecznie dziękujemy uczniom i wychowawcom klas za przygotowanie do konkursu.

             

            Dorota Bolek, Iryna Krasovska, Teresa Zawistowska 

             

          • Konferencja zorganizowana przez Młodzieżową Radę Miasta Żyrardowa.

          • 24 kwietnia przedstawiciele naszego Samorządu Uczniowskiego mieli okazję wziąć udział w konferencji zorganizowanej przez Młodzieżową Radę Miasta Żyrardowa. Była to świetna okazja do poznania uczniów z innych szkół, wymianę pomysłów i rozmowę na temat aktywności młodzieży w naszym mieście.

            Maciej Bronowski

          • Międzynarodowy Dzień Książki

          • W związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Książki, samorząd uczniowski naszej szkoły zorganizował wyjątkowe święto czytania książek.
            Podczas tego wydarzenia, uczniowie dzielili się informacjami na temat swoich ulubionych bohaterów literackich, co pozwoliło na wymianę inspiracji i zainteresowań. Uczniowie z samorządu uczniowskiego odwiedzili klasy        1-3, czytając młodszym kolegom opowiadania.
            To wydarzenie miało ogromny wpływ na naszą społeczność szkolną. Przede wszystkim, promowało kulturę czytania wśród uczniów, pokazując, jak ciekawe i inspirujące mogą być książki. Dodatkowo, starsi uczniowie mieli okazję do nawiązania więzi z młodszymi, co z pewnością przyczyniło się do budowania silnej i zintegrowanej społeczności szkolnej.
            Święto Czytania Książek to doskonały przykład, jak ważne jest promowanie czytelnictwa i jak duży wpływ może mieć na rozwój młodych ludzi.
            Katarzyna Jaroszewska

          • I miejsce w konkursie literackim Magda Lechniak z klasy 6a

          • I miejsce w konkursie literackim

            Milanowska Prywatna Szkoła Podstawowa od kilku lat jest organizatorem międzyszkolnego konkursu plastyczno-literackiego ‘Ocalić od zapomnienia’. W tegorocznej XXII edycji konkursu w części literackiej naszą szkołę reprezentowała Magda Lechniak z klasy 6a.

            Zadanie konkursowe polegało na napisaniu opowiadania, baśni, legendy, wiersza, wywiadu lub listu. Praca miała być inspirowana zaniedbanym, opuszczonym i zrujnowanym obiektem architektury w okolicy miejsca zamieszkania. Dla Magdy takim miejscem była Willa Wanda i opowiadanie, które napisała pozwoliło jej sięgnąć po zwycięstwo w konkursie. Opowiadanie powstało pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego – Marleny Chodor

            Wielkie gratulacje!

          • Uczniowie klasy Ib przyjrzeli się bliżej motylom

          • W minionym tygodniu uczniowie klasy Ib przyjrzeli się bliżej motylom. Za pomocą obrazków, zdjęć i filmów edukacyjnych poznały cykl życia motyla od jaja do dorosłego osobnika. Następnie z wykorzystaniem makaronu stworzyły prace techniczne. Dzieci przez te kilka dni wzbogacały słownictwo wykonując różne gry i quizy przyrodnicze. Poznały odpowiedzi na pytania, min. Ile trwa zmiana poczwarki w motyla? Kiedy motyle składają jaja? Czym żywią się owady? Z czego rodzi się motyl? Tym i innym pytaniom nie było końca! Okazuje się , że życie owadów jest pełne zaskakujących przemian. Poznając ten ciekawy świat przyrody uczniowie nabyli szacunku do  żyjących stworzeń i pogłębili swoją więź z otaczającym ich środowiskiem.

            Marzena Olejnik, Klaudia Matusiak

          • Międzynarodowy Dnia Ziemi

          • W dniu 15 kwietnia 2024 roku w Szkole Podstawowej Nr 6 w Żyrardowie uczniowie klas 7a, 7b i 8a przygotowali przedstawienie z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi. Chłopcy z klasy 8a przygotowali prezentację przedstawiającą historię, założenia, cele i zadania tego święta. W podsumowaniu prezentacji znalazł się krótki quiz sprawdzający wiedzę z zakresu ekologii i ochrony środowiska.

            Następnym punktem był program artystyczny „ Dbam o środowisko” w wykonaniu uczniów klas 7a i 7b. Wiersze, dialogi, ruch i śpiew wypadły świetnie.

            Potem w ruch ruszyła wyobraźnia. Eko – Ala , czyli przebrana istota z przyszłości przywitała uczestników spotkania i zaczęła sprawdzać wiedzę uczniów wykorzystując swój humor. Dzieci uświadomiły sobie, że telefony komórkowe też potrzebują energii. Próbowały to zrekompensować udają wiatraki, które wytwarzają czystą energię.

            Wcześniej uczniowie z klas 8a, 7a, 7c, 7b, 6 a i 6 b przygotowali mnóstwo prac plastycznych na temat ochrony środowiska.

            Opiekunem akcji była Maria Tomaszewska.

          • Zabawa w kręgielni

          • Zabawa w Kręgielni

            Wolontariusze z naszej szkoły w ramach podziękowania za ich pracę otrzymali prezent w postaci vouchera do żyrardowskiej kręgielni. Oczywiście skorzystaliśmy z zaproszenia, wszyscy świetnie się bawili, było dużo śmiechu, zwłaszcza, gdy kule niekoniecznie chciały z nami współpracować i toczyły się własnymi ścieżkami.

          • Targi Edukacyjne w powiecie

          • Wybór szkoły ponadpodstawowej nie jest prostą sprawą, dlatego uczniowie z klasy ósmej korzystają z każdej  okazji do poszerzenia swojej wiedzy na temat oferty edukacyjnej szkół średnich. Brali udział w Targach Edukacyjnych, w czasie których prezentowały się placówki oświatowe powiatu żyrardowskiego, gościliśmy też u nas przedstawicieli „Włókiennika”, czy mszczonowskiego LO. Uczniowie odwiedzają interesujące ich szkoły w czasie tzw. dni otwartych. Jest to trudny wybór, bo mając kilkanaście lat najczęściej jeszcze nie wiemy, co chcielibyśmy robić w życiu.

          • Pierwsza pomoc przedmedyczna

          • Każdy z nas powinien znać numery alarmowe, umieć udzielić pomocy przedmedycznej osobie poszkodowanej. Uczniowie klas czwartych na lekcji przyrody poznawali zasady bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach, sposoby udzielania pomocy. Na fantomie ćwiczyli umiejętność wykonania masażu serca. To, jak się zachowamy, gdy widzimy osobę poszkodowaną może uratować ludzkie życie, które jest wartością nadrzędną.

             

          • #LaboratoriaPrzyszłości# #LaboratoriaPrzyszlosci#


          • Tadeusz Niewiadomski, uczeń klasy 5b, z powodzeniem zrealizował projekt ozdób wielkanocnych. Wykorzystując drukarkę 3D, którą szkoła pozyskała dzięki programowi rządowemu “Laboratoria Przyszłości”, Tadeusz wydrukował swoje projekty, przekształcając je w trójwymiarowe obiekty.
            Jego prace były nie tylko estetyczne, ale także wykazywały duże zrozumienie dla procesu projektowania i druku 3D. Tadeusz wykazał się kreatywnością i innowacyjnością w swoim projekcie, co jest dowodem na jego zdolności techniczne i artystyczne.
            Jest to znakomity przykład wykorzystania nowoczesnych technologii w edukacji, a sukces Tadeusza pokazuje, jak ważne jest wspieranie takich inicjatyw. Gratulacje dla Tadeusza za jego wspaniałe osiągnięcie!
            Katarzyna Jaroszewska

          • Miejska edycja Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla uczniów szkół podstawowych.

          • 27 marca 2024 r. odbyła się miejska edycja Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla uczniów szkół podstawowych. Turniej był zorganizowany w dwóch grupach: grupa I ( drużyna czteroosobowa 2 dziewczynki i 2 chłopców) - uczniowie w wieku 10-12 lat i grupa II ( trzyosobowa)- 13-15 lat.

            Uczestnicy eliminacji rozwiązywali testy teoretyczne i wykonywali zadania praktyczne z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

            Naszą szkołę  w grupie I reprezentowali: Magdalena Lechniak z klasy VI a, Lena Teofilak z klasy Vb, Tadeusz Niewiadomski z klasy V b i Wojciech Kolasa z klasy V b. Grupę II reprezentowali: Tomasz Chocyk, Michał Kowalczyk i Marek Seliga. Wszyscy uczniowie z klasy VIIa. Drużyna I zajęła II miejsce, a drużyna II czwarte. 

            Najlepszym zawodnikiem Turnieju została Magdalena Lechniak.

            Wszystkim uczestnikom gratulujemy i mamy nadzieję, że  wiedza, którą zdobyli wpłynie na ich bezpieczeństwo na drodze.

            Dorota Misiak

          • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

          • Szanowni Państwo,

            corocznie w dniu 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Dzień ten ustanowiony został przez przedstawicieli państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2008 r. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie.

            Jeszcze niedawno uważano, że autyzm dotyczy głównie chłopców – był diagnozowany u nich niemal cztery razy częściej niż u dziewcząt. Stąd też symbolicznym kolorem autyzmu stał się niebieski. Najnowsze badania pokazują jednak, że autyzm w takim samym stopniu dotyka mężczyzn, jak i kobiet.

            W Światowym Dniu Świadomości Autyzmu wiele budynków zostaje podświetlonych na niebiesko i różowo. To wyraz solidarności z osobami z autyzmem i ich rodzinami. Jest to również zwrócenie uwagi społeczeństwu na potrzebę większej empatii, tolerancji dla odmiennych możliwości i potrzeb osób ze spektrum autyzmu.

            Zachęcam Państwa do zwrócenia uwagi na ten szczególny dzień, jak również do podejmowania w przedszkolach, szkołach, placówkach działań mających na celu budowanie akceptacji dla osób z autyzmem, kształtowania właściwych postaw prospołecznych oraz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu.

            Jednocześnie informuję, że Polski Komitet Olimpijski, Rzecznik Praw Dziecka i Prezydent Miasta Gdańska objęli swoim patronatem Niebieskie Igrzyska 2024, które organizuje Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka w Gdańsku.

            Jest to wydarzenie o charakterze edukacyjnym i sportowo-integracyjnym. Niebieskie Igrzyska pokazują, że każdy może być sportowcem i każdy ma szansę osiągnąć sukces na miarę swoich możliwości. Zapisy trwają od 16 lutego do 30 kwietnia 2024 r. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.niebieskieigrzyska.pl  

            Z poważaniem

            p.o. Mazowiecki Kurator Oświaty/-/Wioletta Krzyżanowska

            Informacja ze strony https://www.kuratorium.waw.pl/pl/dyrektor-i-nauczyciel/informacje-biezace/17910,Swiatowy-Dzien-Swiadomosci-Autyzmu.html

             

          • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – kampania „Własne potrzeby, wspólne prawa” pod Honorowym Patronatem RPO

          • Rzecznik Praw Obywatelskich objął Honorowym Patronatem kampanię społeczną organizowaną z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu pod hasłem „Własne potrzeby, wspólne prawa”. Wydarzenie zostało zainicjowane i będzie prowadzone przez osoby samorzecznicze zrzeszone w Klubie Świadomej Młodzieży (KŚM) Fundacji AutismTeam, a także przez Inicjatywę „Nasz Rzecznik” oraz koalicję organizacji partnerskich.

            Głównym celem inicjatywy, która będzie realizowana do 2 do 16 kwietnia 2024 roku, jest zwiększanie świadomości społecznej na temat potrzeb osób w spektrum autyzmu i z niepełnosprawnościami sprzężonymi oraz poprawa jakości ich życia. 

            Podobnie jak w ubiegłych latach, w ramach tegorocznej kampanii w internecie prezentowane będą osobiste doświadczenia osób w spektrum i ich rodzin, a także postulaty młodych samorzeczniczek i samorzeczników z Klubów Świadomej Młodzieży z różnych stron Polski. Filarem kampanii będą świadectwa osób rozwijających się w spektrum autyzmu, w tym osób z niepełnosprawnościami sprzężonymi, oraz ich rodzin.

            Informacja ze strony https://bip.brpo.gov.pl/pl/content/rpo-patronaty-2024-swiatowy-dzien-swiadomosci-autyzmu-kampania

             

          • Wesołego Alleluja

          • Życzymy, aby Wielkanoc była czasem pełnym ciepła, spokoju i chwil wolnych od zmartwień.

             

                                                                                                          Grażyna Beliniak i pracownicy naszej szkoły

             

          • Wycieczka 2a, 3a i 5b do Sierpca.


          • We wtorek 26 marca trzy klasy  naszej szkoły udały się na wycieczkę do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.
            Byliśmy na warsztatach wielkanocnych, w trakcie których dzieci poznały tradycje wielkanocne oraz samodzielnie  wykonały pisanki metodą batiku, czyli naniesienia woskowego wzoru i zanurzenia w barwniku.
            Po warsztatach zwiedziliśmy skansen.
            Obejrzeliśmy różne typy zagród oraz powozownię i wiatrak. Ostatnim punktem pobytu był przejazd wozem i wizyta w sklepie z pamiątkami.
            Katarzyna Jaroszewska, Renata Pindor i Anna Zakrzewska-Brona

        • Nagłówek

        • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

          Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.